Дубровицька делегація відвідала Польщу

Вы согласны с этим?:
(голосов: 1)
Прорив. Стабільність. Європа. Партнерство
З такими словами асоціює Польщу голова РДА Юрій Лосік. Наприкінці червня делегація нашого району відвідала цю країну. Сьогодні голова РДА у нашому інтерв’ю уділиться враженнями від поїздки.
Дубровицька делегація відвідала Польщу
– Юрію Євгенійовичу, яка мета візиту делегації Дубровиччини у сусідню державу? З яким настроєм ви особисто їхали у цю поїдку?
– Перш за все хочу зазначити, що ця поїздка до сусідньої держави – не моя ідея, як голови РДА. Я, чесно кажучи, взагалі сумнівався, чи варто в такий непростий для країни час вирушати у дорогу і проводити ділові і культурно-мистецькі зустрічі. Однак, мене переконали, що поїздка має відбутися, і польська сторона просить, аби делегацію очолював саме керівник райдержадміністрації. Отож 5 чоловік району брали участь у ділових зустрічах, а учасниці «Берегині» представляли наше «Полісся» у пісенному фольклорному фестивалі.
Як ви знаєте більш як рік тому у Дубровиці було підписано меморандум про співпрацю між Дубровицькою райдержадміністрацією та Свідвінським повітом Західнопоморського воєводства Республіки Польща. Основною метою Меморандуму є взаємодія та ефективна співпраця органів виконавчої влади, зокрема, у сферах економіки, інвестиційної діяльності, галузях освіти, медицини, культури та туризму, діяльність яких поширюється на територіях Дубровицького району та Свідвінського повіту. Передбачено, що ми будемо здійснювати координацію своїх дій для досягнення мети, встановленої цим же Меморандумом,докладатиме всіх можливих зусиль для подальшого розвитку взаємовигідного співробітництва. Під час поїздки ми намагалися якнайширше презентувати наш край, аби сусідня держава мала бажання вкладати кошти в розвиток нашої Дубровиччини.
– Які перші враження отримали ви особисто, перетнувши польський кордон?
– Я побував у цій державі не вперше. У 90-х роках я бачив зовсім іншу Польщу. Пам’ятаєте, як ми їхали туди, везли найрізноманітніші товари, бо там було дорого і бідно. Тодішня Польша проходила шлях становлення. Сьогодні ж, перетнувши кордон, я побачив зовсім іншу державу. Всі дороги європейського зразка, обабіч траса огороджена сіткою, аби на неї не потрапляли діти і тварини. Працює шумова звукоізоляція, щоб у житлових масивах люди могли спокійно відпочивати. Ці якісні дороги побудовані за кошти Євросоюзу. Впадає в око велика кількість фруктових садів. Ви знаєте, у буденний день на вулицях практично нема перехожих, люди або зайняті роботою, або пересуваються в авто. За час перебування не бачив жодного п’яного. Порядок, чистота, комфорт.
Дубровицька делегація відвідала Польщу
– В Україні планується адміністративна реформа, на зразок польської. Які адміністративні одиниці працюють там?
– Як я сказав, ми перебували у Свідінському повіті, Західнопоморського воєводства. На першому прийомі у старостаті була вся делегація. Зголом ми зустрічалися з воєводою Річардом Міцком, бурмістром Барбарою Новак, конвентом Збігневом Зуковичем, консулом Генріком Колодзеєм.
Повіт за значенням прирівнюється до нашої адміністративної одиниці, такої, як район. Населення Свідіна 14 тисяч чоловік. У повіті проживає 52 тисячі осіб.
З 1999 року Польща ділиться на 16 воєводств (як у нас області). Ті, відповідно, – на 308 сільських повітів і 65 міських (міста на правах повіту). Містом на правах повіту є таке, коли в ньому мешкає понад 100 тис. жителів. Повіти поділено на 2489 ґмін.
Гміна – найменша адміністративна одиниця в Польщі, місто, село або група сіл і міст. Назва походить від німецького слова – спільнота, громада, община.
По суті, гміна є самоврядною громадою мешканців певної території. Керівництво гміни складають: рада гміни, що обирається на загальних виборах місцевого самоуправління, а також правління, що обирається радою гміни і здійснює виконавчу там владу. У сільських гмінах голова зветься війт, в невеликих містечках – бурмістр, а в великих – президент.
Повноважений гміни зокрема, поширюються на початкові школи, дитсадки, бібліотеки, будинки культури, місцевий транспорт, управління ринками, охорона здоров’я.
Керівництво гміни відповідає за порядок і безпеку на своїй території, в його віданні перебувають дороги місцевого значення, організація комунального господарства, і т.д. У результаті останньої реформи тепер до компетенції гміни належать також фінансові кошти.
Адміністративні реформи в Україні планується запровадити за польським зразком. Наскільки це дасть позитивні зміни, зараз судити важко. Наскільки готові до таких змін громади, теж до кінця не вивчено. Однак ми ознайомилися з роботою польських адмінодиниць різних рівнів. Я побачив, що місцеве самоврядування працює тут, як чіткий відлагоджений механізм, кожна громада вирішує, як їй жити, куди вкладати кошти і яким чином їх заробляти.
– З якими словами ви, як очільник делегації і керівник району, звернулися до господарів на вашій першій діловій зустрічі?
– Я передусім подякував за запрошення і висловив свою думку про те, що, не зважаючи на різні спільні сторінки в історії, Польща і Україна є, були і будуть дружніми народами. Ми знаємо, що сусідня держава зараз вболіває за наше сьогодення і лобіює наші інтереси в Євросоюзі. Саме Польща сьогодні може виступити гарантом для підписання європейських програм і вкладання коштів в Україну. Дуже добре, що район налагоджує таку співпрацю, бо нам потрібен буде такий партнер і посередник в недалекому майбутньому. Коли Європа почне вкладати гроші у розвиток України, то потрібен буде гарант на освоєння коштів. До речі, Дубно і Сарни також підтримують схожі братські стосунки. А ще я підкреслив, що ми приїхали, аби якнайширше ознайомитися з можливостями співпраці між нашими районами. Згодом ми були і на прийомах вищого рівня, де також йшлося про налагодження ділових стосунків у різних напрямках.
– Ви знайомилися з виробничою сферою. Як працює промисловість у повіті?
– Промислова інфраструктура повіту досить розвинута. Ми побували на різних підприємствах. Спілкувалися з директорами. Багато новітніх технологій побачили і нові методи організації роботи. Один з заводів займається, наприклад, металопереробкою. Тут приймають замовлення з різних країн світу. Є станки, які працюють у форматі три «д» і розщепленою молекулою води ріжуть метал. До речі, на заводах, працює чимало наших земляків. Вироби виготовляються лише під замовлення. Є європейського рівня сміттєпереробний завод, сміття збирається роздільно і утилізується без будь-якої шкоди.
Підприємство по переробці ягід здебільшого спеціалізується на обробці полуниці, бо саме ця ягода у Польші найбільш поширена. У холодильнику водночас зберігається 7 тисяч тонн замороженої полуниці. Ягода підіймається струмом повітря вверх і на висоті заморожується. Це досить великий завод. Люди працюють при температурі мінус два. Ми запропонували для переробки свою ягоду. Почули думку про те, що вона трішки фонить. Тому закуповується ягода з інших областей України. Хоча часто саме наші поліські дари видають там під іншою маркою. Це підприємства європейського рівня.
– Не хлібом єдиним, звісно, живе людина. Які напрацювання припали вам до душі у гуманітарній сфері?
– Найбільше враження справив на мене будинок престарілих. Дійсно, коли держава на достойному рівні опікується літніми людьми, то це показник її розвитку. Будинок престарілих розташований у колишньому графському замку. Величезна простора будівля,в якій можна було б поселити більш як 200 чоловік. А мешкає у ньому 87 осіб. Довкола – парк 6 гектарів. Схема фінансового утримання людей така ж, як у нас – 75% від пенсії оплачуються за перебування там, решта – бюджетні кошти. Опалюється приміщення найсучаснішою котельнею, обігрів на термічних водах. У кімнатах по двоє людей, ліжка пересувні, біля кожного плазмовий телевізор. Уявіть кімната: а посеред неї зелений сад… Харчування на вибір. Басейн. Надзвичайні умови створені для літніх людей.
Оглянули чудовий заклад для дітей з вадами розвитку (від 6 до 24 років). Щоденно батьки мають змогу залишати там синів і доньок, не хвилюватися за їх. Тут дітям складено цікаві програми перебування, вони займаються творчістю. Є можливість і залишатися на ніч, кожному передбачена окрема кімната.
В останній день навчання відвідали польську школу. Звичайно, є все необхідне, аби давати дітям якісні знання. Класи, однак, більш просторі як у нас. Велика у вага приділяється умовам праці педагогів. У кожному класі є невеличкий кабінет, де вчитель може підготуватися до уроку.
Припало до душі те, що польський костел відкритий постійно. Це має неабияке значення для релігійної громади бо поспілкуватися з духівником можна у той час, коли вам важко на душі і коли є потреба просто зайти до храму. В одній із гмін відвідали світлицю (наш сільський будинок культури). Ви побачили б скільки там для дітей заплановано різноманітних гуртків. Школярам і молоді є чим зайняти час у літню пору. Я був вражений кількістю відвідувачів світлиці.
Щодо медицини. У Польщі велике значення надається саме сімейній медицині і профілактиці захворювань. Лікування платне, за рахунок страхових внесків.
Ми обговорили реальну можливість оздоровлення наших дітей у Польші. Питання лише залишається в оплаті за дорогу. Сусідня країна може приймати групи наших дітей, від 20 чоловік, у кілька заїздів,влітку. Їм забезпечать висококалорійне харчування, змістовний відпочинок. Думаю, що на наступне літо це питання можна розглянути дуже реально.
Зазначу, що особливі враження справив виступ нашої «Берегині» на фольклорному святі. Бурхливі оплески і найтепліші відгуки отримали наші землячки. Їх талант підкорив душі і серця.
Польща – розвинута країна, в яку вкладають гроші різні країни – члени Євросоюзу і не тільки. Наприклад, Швейцарія тут забезпечує виконання багатьох сучасних програм і не боїться інвестувати в цю країну. Адже кожен, хто простягає руку допомоги, хоче бачити, що на вітер гроші не полетять.
Щодо України, то зазначу, доки ми не подолаємо корупцію, не наведемо лад у себе, то довіри до нас не буде. Жодна країна не наважиться вкладати гроші туди, де процвітає корупція і надто непрозоро працює дозвільна система.
– Наостанок, за чиї кошти була здійснена ця поїздка?
– Перебування нашої делегації оплатила польська сторона. Звичайно, коли їхали, то придбали сувеніри. Ще раз хочу наголосити, наше перебування у Польщі – ще один крок до співпраці, яка, впевнений, розпочнеться найближчим часом. Я особисто щиро вдячний польській стороні за запрошення, за теплий дружній прийом, за підтримку Дубровиччини і України в цілому. Я сказав, що наступного разу, коли поляки завітають до нас, то я хотів би їм показати нашу дійсність: розбиті дороги, розвалені ферми, проблемні питання в культурі і освіті, та ін. Від друзів не приховують своїх проблем. Разом з друзями їх намагаються вирішити. Вважаю, що саме Польща першочергово може простягнути руку допомоги у наших поступах до європейської спільноти.

Розмовляла Любов КЛІМЧУК.
11 июля 2014 /
Источник: Новости Ровно - rovno.rv.ua
Комментарии
Loading...

НАПИСАТЬ КОММЕНТАРИЙ

comments powered by Disqus
Похожие новости

Громадські активісти відвідали батальйон територіальної оборони Рівненської ...

Нещодавно делегація від Дубровицького району побувала на території військового полігоні Рівненської області.

Голова Дубровицької РДА зустрівся з прикордонниками "Дубровиця"

Минулої суботи голова Дубровицької РДА Юрій Лосік і його перший заступник Юрій Яременко зустрілися з прикордонниками відділу державної прикордонної служби «Дубровиця» Луцького прикордонного загону

Google навчатиме держслужбовців Рівненщини ефективно використовувати Інтерн ...

Співпраця обласної влади із Google Україна перейшла в активну фазу. Таку думку висловив голова облдержадміністрації Сергій Рибачок під час прес-брифінгу, на якому презентовано унікальний проект

Чи врятує золотий батон рівненські дороги?

У Рівному розпочався збір коштів для ремонту доріг на перехресті вулиць Київської, Данила Галицького та Костромської. Зважаючи на те, що державне казначейство гроші затримує, зібрати необхідну суму

Французи готові вкладати гроші у Рівне

Інвестувати у Рівне готові французи. Принаймні на цьому наголосила представник посольства Франції в Україні під час зустрічі з міським головою Рівного. Чого саме хотілося б французам?
Популярные новости