Новости Ровно / Общество / Рівненський селянин загинув за російських солдатів

Рівненський селянин загинув за російських солдатів

Вы согласны с этим?:
(голосов: 1)
Рівненський селянин загинув за російських солдатів Нові відкриття рівненських архівістів стосуються часів Першої світової війни. Готуючи документальну виставку до столітньої річниці цієї страшної трагедії ХХ століття, вони наткнулись на цікаві мате­ріали про нашого земляка – героя тієї війни.

Більш як половина міст і сіл Рівненщини входили до прифронтової смуги. Тут перебували військові частини 3 і 8-ї росій­ських армій, які влітку 1915 року здійснили Луцький прорив, визволивши від австро-німецьких військ Дубно, Млинів, Демидівку, Острожець, Ярославичі та інші населені пункти краю, тимчасово загарбані ворогом у 1915 році. За час війни до армії було мобілізовано 49,9% працездатного чоловічого населення області, реквізовано 70% коней. Міста й села зазнали великих руйнувань. Тільки в Дубенському повіті було знищено 8832 житлові і 26 832 господарські будівлі. Війна принесла в наш край голод та епідемії.

Про це свідчать численні документи, що зберігаються в Державному архіві Рів­ненської області. На їхній основі складено розширену пізнавальну виставку.

Архівним відкриттям є книга «Описание жизни и подвига героя-мученика, крестьянина Стефана Веремчука», видана в Петро­граді 1916 року. Видання розповідає про мешканця села Баболоки Княгининської волості Дубенського повіту (тепер Млинівський район) Стефана Веремчука, який у 1915 році ціною власного життя врятував від смерті російських солдатів, за що був по-звірячому замучений авст­рійськими вояками. Подвиг дубенчанина Веремчука уві­йшов до історії російських героїв Першої світової і став аналогом подвигу знаменитого Івана Сусаніна.

Події відбувались у вересні 1915 року. Російські війська йшли в наступ. У селі Баболоки ­окопались австрій­ці, щоби дати відсіч царській армії. Хит­рість противника полягала в тому, що вони зайняли сіль­ські хати, маскуючись під місцевих мешканців та заманюючи в пастку росіян. Несподіваність нападу австріяк допомогла би звести нанівець наступ царської армії і зрештою перемогти її в тому бою.

Місцеве населення зігнали в підвали. Пасивно споглядали ті військові маневри люди, та не селянин Стефан Веремчук, який вирішив попередити росіян про підступний вчинок австрійського війська. Перебравшись через річку Ікву на човні, Стефан зустрівся з командиром 11-ї роти 76-го піхотного Кубанського полку, підпоручиком Лісіциним та розповів про ситуацію в селі.

Коли він повернувся додому, його там чекало покарання. За зраду австріяки жорстоко замучили селянина, він помер від тортур, але ця смерть була недаремною – із Дубенщини ворог все-таки відступив.

Царський уряд щедро віддячив за подвиг селянина сім’ї Стефана Веремчука. Його мамі та дружині були призначені пожиттєві пенсії, трьом його синам надали можливість за казенний рахунок отримати освіту. Оголосили збір коштів на пам’ятник мученикові, настоятелям церков запропонували розповідати місцевим прихожанам про життєвий приклад героя. Відразу ж у Петро­граді було видано книгу зі свідченнями про геройський вчинок Стефана Веремчука.

Олена ГУМІНСЬКА,
архівіст Державного архіву Рівненської області
25 декабря 2014 /
Источник: Новости Ровно - rovno.rv.ua
Автор: Виктор Ровно
Похожие новости

Президент підписав Указ про присвоєння Героям Небесної Сотні звання Героя У ...

Президент України Петро Порошенко підписав Указ про присвоєння Героям Небесної Сотні звання Героя України. Підпис під документом Глава держави поставив під час зустрічі з родинами загиблих активістів.

У Рівному поховали загиблого в АТО Героя

Сьогодні у Рівному відбулося прощання із загиблим в зоні АТО керівником Рівненської розвідгрупи Добровольчого корпусу "Правого Сектору" Олегом Тарасюком на псевдо „Тарас”, який 10 серпня загинув у

В АТО загинув рівненський військовий, підполковник Віктор Новіцький

Війна на сході України забрала життя військовослужбовця оперативного командування "Північ".

На Рівненщині знешкоджено три боєприпаси часів Другої світової війни

28 липня близько 13-ї години групою піротехнічних робіт аварійно-рятувального загону спецпризначення ГУ ДСНС у Рівненській області успішно знешкоджено 2 гранати «Ф-1» часів Другої світової війни, які

Сьогодні о 9:00 відбулося вшанування пам’яті жертв війни в Україні

У неділю, 22 червня у День скорботи і вшанування пам'яті жертв війни о 9:00 годині ранку на „Алеї героїв” військового меморіального кладовища „Дубенське” відбудеться вшанування пам’яті загиблих у ІІ
Популярные новости