Новости Ровно / Общество / У водопостачанні більшість країн Західної Європи надає перевагу підземним водам

У водопостачанні більшість країн Західної Європи надає перевагу підземним водам

Вы согласны с этим?:
(голосов: 1)
Мешканцям Рівного в цьому плані також пощастило: до їхніх осель йде чиста артезіанська вода, яку піднімають із підземних горизонтів.

Рівняни мають переваги над столичними жителями

Питна вода, що її подає до міста Рівнеоблводоканал, добувається з артезіанських свердловин, розташованих у Рівненському, Здолбунівському, Гощанському районах та в самому обласному центрі. Але в основному (на 70–75%) Рівне забезпечується водою із Горбакова.

– Наш водозабір має 30 свердловин глибиною від 105 до 125 метрів, з яких піднімаємо на поверхню чисту артезіанську воду, – розповів начальник Горбаків­сько-Гориньградського водозабору Афанасій Романюк. – На цей час працює тільки половина з них: десять перебувають у резерві, а ще п’ять потребують капітального ремонту. Та рівняни від цього не страждають, бо споживання води в Рівному через значне скорочення промислових підприємств вагомо зменшилося. Якщо раніше працювало 28 свердловин, одна була на ремонті і одна – на профілактиці, то сьогодні достатньо і п’ятнадцяти, щоб забезпечити питною водою більшу частину міста і прилеглі до Горбакова села.

Вода, яка надходить із горбаківських свердловин, містить у собі 2,1 мг заліза на кубічний дециметр. На станціях знезалізнення, яких на цьому майданчику дві, його суттєво знижують і доводять до 0,3 мг.

– Загалом же на очищення питної води для нашого міста працює три станції знезалізнення, – уточнює начальник хіміко-бактеріологічної лабораторії з якості питної води Рівнеоблводоканалу Лариса Михальчук. – Дві розташовані в селі Горбаків, одна – на майданчику «Новий Двір». Показники заліза коливаються залежно від місцезнаходження свердловин. Наприклад, у Новому Дворі після знезалізнення – менш як 0,1 міліграма заліза в кубічному дециметрі води, на Горбаківському водозаборі – до 0,3 міліграма, що повністю відповідає санітарним нормам.

– Питна вода у Рівному згідно з ДСТУ «Гігієнічні та екологічні вимоги щодо якості води» за своїм природним фоном віднесена до води ІІ і ІІІ класу якості та дійсно має в своєму складі дещо підвищений вміст заліза і жорсткості, – підтвердили головні спеціалісти санітарно-гігієнічного відділу Головного управління ДСЕС у Рівненській області Ольга Захарченко і Марта Гоч. – Тому перед подачею у водопровідну мережу міста вона проходить спеці­альну підготовку.

Вибираючи джерела для пиття, можна сміливо віддавати перевагу підземним горизонтам, наголошують фахівці. Хоча в наших підземних водах підвищений вміст заліза, але вона очищається безреагентно, методом аерації та фільтрації на щебеневих фільтрах. Для того ж, аби очистити поверхневу воду, яку отримують мешканці більшої частини України, у тому числі Києва, потрібно застосовувати коагулянти, знезаражувати воду методом хлорування до і після очищення. Тому рівняни мають безперечні переваги навіть порівняно зі столичними жителями.

Рідкий хлор – це вчорашній день

За пропозицією органів Держ­санепідслужби з 2001 року воду в нашому місті знезаражують гіпохлоритом натрію, менш токсичним порівняно з рідким хлором.

– Хлорування води рідким хлором ми давно припинили, – розповідає начальник лабораторії Рівнеоблводоканалу, – він шкідливий насамперед для екології. Натомість застосовуємо гіпохлорит натрію марки «А», який додається у воду крапельним шляхом і тільки за необхідності, наприклад улітку. Вода із глибинних шарів безпечна й за радіологічними, мікробіологічними та токсикологічними показниками, не містить важких металів – це дуже велика перевага перед поверхневими джерелами водопостачання. Але наших споживачів найчастіше цікавить жорсткість води. Що це таке? Жорсткість спричиняють солі кальцію і магнію. За загальноприйнятими нор­мами їх має бути від 1,5
до 7 молів на кубометр.
В окремих районах міста жорсткість води із кранів різна. Наприклад, у районі автовокзалу, частково в центрі та в мікрорайоні Північний вода з Горба­ківського водозабору має жорсткість 5,7–6 одиниць, на Боярці – 2,8, у Новому Дворі – 4,5–4,8, а на першому майданчику, який розташований на території Рівнеоблводоканалу, вода найм’якша – лише 1,5–2 молі на кубічний метр.

Чи можна спокійно пити воду просто з крана?


Якість питної води, що подається до споживача, досліджується і водоканалом, і санепід­службою на відповідність мікробіологічним, органолептичним, фізико-хімічним, санітарно-токсикологічним та радіологічним показникам. Вибірковий контроль якості питної води Держ­санепідслужба міста здійснює що­квартально.

А постійний виробничий лабораторний контроль проводять спеціалісти хіміко-бактеріологічної лабораторії Рівнеоблводоканалу.

– Державні санітарні норми і правила вимагають робити аналіз води майже за 80 показниками. У лабораторії водоканалу перевіряємо воду за 24 з них, всі інші – на договірних засадах тестуємо у лабораторіях Держсанепідемстанції й Держстандартметрології, – пояснює Лариса Михальчук. – Ведемо постійний моніторинг наших водозаборів за токсикологічними, радіологічними й мікробіологічними показниками. Раз, а то й двічі на рік проводимо повний аналіз води з усіх наших свердловин і водонасосних станцій, а скорочений аналіз – щомісяця. Крім того, лабораторія на Горбаківсько-Гориньградському водозаборі щодня і навіть щогодини перевіряє вміст у воді заліза. А в лабораторії якості питної води Рівнеоблводоканалу двічі на тиждень перевіряють насосні станції і не менш як 8–10 разів на добу проводять аналіз води у водопровідній мережі міста.

– Наша вода вважається однією з кращих в Україні, її якість цілком відповідає європейським стандартам, – підкреслює ­начальник лабораторії. – Це підтверджують і численні нагороди. Наприклад, у 2005 та 2011 роках Рівнеоблводоканал здобув перемогу за підсумками Всеукраїнського конкурсу якості продукції (товарів, робіт, послуг) «100 кращих товарів України», у 2012-му нас нагородили дипломом учасника загальноукраїнського проекту «Екологія, довкілля та природокористування в Україні». Якість питної води, що надходить у Рівне, щомісячно підтверджується контролем міської та обласної СЕС, Держ­споживстандарту, лабораторії санітарно-епідеміологічного контролю КП ВТП «Вода», що у Харкові, Інституту гігієни та медичної екології імені Марзєєва Академії медичних наук України. Крім того, за хімічним складом вода в рівненському водогоні схожа на воду із джерела Святого Миколая. Тому її можна спо­кійно пити просто із крана.

Чому народ скаржиться?

Незважаючи на всі переваги артезіанської води, споживачі не завжди задоволені. Найчастіше Рівнеоблводоканал отримує скарги від рівнян на іржаву воду, яка раптово починає йти із кранів. Як правило, це наслідок ремонтних робіт: коли в трубах збільшується тиск, іржа потрапляє у воду.

Хоча останнім часом скарг щодо погіршення якості питної води в оселях або ж на стан ­здоров’я від населення до Держсане­підслужби не надходило, там також назвали негативні фактори, що впливають на якість питної води.

– Протягом останніх десяти років хімічний склад води в Рівному залишається сталим, – констатували спеціалісти. – За результатами нашого моніторингу за мікробіологічними показниками вода на виході з майданчиків водопідготовки в 2014 році відповідала вимогам санітарного законодавства. Невідповідність за мікробіологічними показниками за рахунок забруднення в мережі не перевищувала два відсотки. Це хороший показник епідбезбеки не тільки для України, а й для розвинутих країн. За санітарно-хімічними показниками невідповідність питної води становила 1,1%. Вона в основному фіксувалася за вмістом іонів заліза та каламутності. За паразитологічними, вірусологічними та радіологічними показниками рівненська вода відповідає всім гігієнічним нормативам.

Проте якість питної води, що надходить до споживача, залежить і від додаткових факторів, зауважили санепідеміологи. Один з них – морально та фізично зношені споруди і мережі водопостачання, які потребують заміни на більш сучасні, інакше їхній негативний вплив на санітарно-технічний стан обладнання буде складно виправити. Не можна виключати й можливості недотримання технологічного режиму на станціях водопідготовки. Тому вихід один – активне впровадження новітніх технологій водопостачання і пос­тійний контроль за якістю питної води.

До речі:

— Оселі 98,2% населення нашого міста підключені до центрального водопостачання.

— Рівне забезпечується питною водою виключно з підземних джерел, які ­надійно захищені від зов­нішнього забруднення. Вода поверхневих водоймищ для господарсько-питного водопостачання нашого міста взагалі не використовується.

— Вода з комунального водопроводу подається із 67 свердловин різної глибини. Зокрема, глибина свердловин у Горбакові від 105 до 125 метрів, на Степана Бандери (перший майданчик) – 93 і 700 метрів, в Новому Дворі – 90–700 метрів, в Новомильську – 100–600 метрів, у районі Боярки – від 200 до 600 метрів.

Неля ЗАБОЛОТНА
13 ноября 2014 /
Источник: Новости Ровно - rovno.rv.ua
Автор: Виктор Ровно
Похожие новости

Обіцяна гаряча вода з'явилася 15 липня не у всіх помешканнях рівнян

Так, за повідомленням диспетчерської служби Рівнетеплоенерго, сьогодні запрацювало 14 котелень, котрі обслуговують лише частину міста та Клевань.

Із бюджету Рівненщини оплатять лічильники на воду для "депресивної лійки"

Підняття тарифів на послуги водопостачання та водовідведення суттєво вплинуло на настрої людей, особливо в населених пунктах зони так званої "депресивної лійки", - повідомляє РОВКП ВКГ

Гаряча вода стане майже утричі дорожчою

Рівняни за один кубометр віддаватимуть понад 30 гривень, бо платитимуть теплопостачальному підприємству не лише за підігрів води, а й за саму воду

У Рівному вода невдовзі стане дорожчою вдвічі

Здорожчання води майже удвічі неминуче. Постійні депутатські комісії облради підтримали звернення до Нацкомісії з регулювання цін, аби повноваження віддали на місця. Адже нині підприємство

На Рівненщині є джерело, що рятує життя

У селі Теремне Острозького району жила сім’я, всі діти в якій, досягнувши двох років, з незрозумілих причин помирали. Коли в родині народилася третя дитина, хлопчик Демид, батьки шукали способи, як
Популярные новости